VIGAS - EkologickÚ splynovacie kotly
VIGAS - EkologickÚ splynovacie kotly


Vřrobca:
VIMAR
M. ?ulena 25
974 11 Banskß Bystrica
Slovenskß Republika

Tel: +421 48 41 87 022
Tel: +421 48 41 87 159
Fax: +421 48 41 87 022
vimar@vimar.sk
www.VIGAS.eu
PQM ISO
Vřznamnř exportÚr
?estnÚ uznanie Racioenergia 2010

Kom├şn a jeho vlastnosti

Kom├şn je d├┤le┼żitou s├║─Źas┼ąou ka┼żd├ęho domu. Modern├Ż kom├şn je v┼íak aj d├┤le┼żit├ę technick├ę zariadenie, ktor├ę v├Żznamne ovplyv┼łuje prev├ídzkov├║ bezpe─Źnos┼ą a ├║─Źinnos┼ą vykurovacej s├║stavy, ekonomiku vykurovania a ┼ítandard b├Żvania. Pred v├Żmenou alebo mont├í┼żou nov├ęho kotla je vhodn├ę si necha┼ą pos├║di┼ą odborn├şkovi (komin├írovi), ─Źi v├Ż┼íka, priemer a technick├ę prevedenie V├í┼ího kom├şna zodpoved├í po┼żiadavk├ím v├Żrobcu kotla, pr├şslu┼ín├Żch noriem a vyhl├í┼íok.

Pozornos┼ą venujte predov┼íetk├Żm v├Ż┼íke kom├şnov├ęho telesa. Pod─ża platnej vyhl├í┼íky ─Ź. 575/2005 Z. z. by najmen┼íia v├Ż┼íka v├Żduchu alebo kom├şna mala by┼ą 4 m nad ter├ęnom. D├┤le┼żit├ę je v┼íak dodr┼ża┼ą aj v├Ż┼íku 1,5 metra v nadstre┼ínej ─Źasti rovnej strechy pri k├║ren├ş tuh├Żmi palivami a 1 meter pri vykurovan├ş plynom. Pri ┼íikmej streche je treba dohliadnu┼ą na spr├ívnu v├Ż┼íku 65 cm nad hrebe┼łom pri pou┼ż├şvan├ş v┼íetk├Żch druhov pal├şv. Nevhodn├Ż n├ívrh a s├║─Źasne zl├ę postavenie kom├şna m├┤┼że nielen sp├┤sobi┼ą po┼żiar ─Źi po┼íkodi┼ą kom├şnov├║ kon┼ítrukciu, ale aj zapr├ş─Źini┼ą nefunk─Źnos┼ą kotla. Splnenie t├Żchto z├íkladn├Żch po┼żiadaviek pri stavbe kom├şna navy┼íe zabr├íni sp├Ątn├ęmu prenikaniu spal├şn do interi├ęru v├í┼ího domu.

Pri pripojen├ş kotla dbajte na to, aby bol spr├ívne a najkrat┼íou cestou napojen├Ż na kom├şnov├Ż prieduch. Na kom├şnov├Ż prieduch nesm├║ by┼ą napojen├ę in├ę spotrebi─Źe. Kom├şnov├Ż prieduch mus├ş by┼ą dimenzovan├Ż pod─ża STN 734201 a STN 734210.

V pr├şpade, ┼że V├í┼í kom├şn nesp─║┼ła po┼żiadavky minim├ílneho priemeru ÔÇ×BÔÇť a minim├ílnej v├Ż┼íky ÔÇ×AÔÇť je mo┼żn├ę medzi kotol a kom├şnov├Ż prieduch in┼ítalova┼ą od┼ąahov├Ż ventil├ítor spal├şn

Zapojenie V├Żhody od┼ąahov├ęho ventil├ítora:
  1. Po─Źas prikladania paliva obmedzuje ├║niku dymu do priestoru kotolne.
  2. Ur├Żch─żuje a u─żah─Źuje rozkurovanie.
  3. Po─Źas ─Źistenia obmedzuje pra┼ínos┼ą.
  4. Stabilizuje kom├şnov├Ż ┼ąah (regul├ícia umo┼ż┼łuje natavi┼ą trval├Ż zn├ş┼żen├Ż chod).
TYP KOTLA Min A Min B
VIGAS 16, VIGAS 25, VIGAS 29 UD 8 m 160 mm
VIGAS 40 8 m 200 mm
VIGAS 60, VIGAS 80, VIGAS 100 12 m 200 mm

Starostlivos┼ą o kom├şn

Pri spa─żovan├ş tuh├ęho paliva unikaj├║ do kom├şna sp├ílen├ę zvy┼íky v podobe sadz├ş. Tie sa us├ídzaj├║ na sten├ích kom├şna a m├┤┼żu kedyko─żvek za─Źa┼ą horie┼ą. Pravideln├Żm ─Źisten├şm kom├şna m├┤┼żeme zabr├íni┼ą po┼żiarom, ktor├Żch po─Źet sa v d├┤sledku neopatrnosti a nedbanlivosti ─żud├ş pri ├║dr┼żbe kom├şnov, neust├íle zvy┼íuje. ─îistenie kom├şna by sa malo pravidelne vykon├íva┼ą nielen pre vlastn├║ bezpe─Źnos┼ą, ale i z d├┤vodu dodr┼żiavania platn├Żch predpisov. Vyhl├í┼íka ─Ź. 401/2007 Z. z. stanovuje kontrolu pre kom├şny pripojen├ę na spotrebi─Źe na tuh├ę ─Źi kvapaln├ę paliv├í s tepeln├Żm v├Żkonom do 50 kW ka┼żd├ę ┼ítyri mesiace, pre kom├şny na plynn├ę paliv├í a ak ide o kom├şn s vlo┼żkou, ka┼żd├Żch 12 mesiacov.

─îistenie kom├şna nemus├şte necha┼ą v┼żdy len na komin├írovi. V ur─Źit├Żch pr├şpadoch to m├┤┼żete spravi┼ą aj sami, ale potvrdenie o vy─Źisten├ş kom├şna v├ím pod─ża z├íkona mus├ş vyda┼ą komin├ír.

po?Ýtadlo.abz.cz